Różanopalca.

300px-William-Adolphe_Bouguereau_(1825-1905)_-_Dawn_(1881)Różowe rękawiczki ze snu mogą zanieść w krąg mitologicznych opowieści, nie wiedzianych do tej pory . Zorze i jutrzenki to takie zapomniane uniesienia. Przypisywane dziwnym zabobonom albo odchodzącym tajemnicom.

Może jednak to prawdziwa codzienność z nutą magicznej niezwykłości, która nadaje Naszemu życiu jakiś tęczowy wymiar.

Grecy określali jutrzenkę, budzące się światło, Różanopalcą Boginią, Świtem, Eos.

Zorza poranna z wstającymi kolorami dnia dla Rzymian była Aurorą, jedną z Tytanid.

Każdego świtu przemierzała niebo, na lekkim rydwanie, zaprzężonym w parę koni. Mit mówi o dwóch białych bądź różowych rumakach. Jednak dla mnie powinien się zarysować jakiś kontrast. Starożytna opowieść mówi o Lamposie ( świecącym jasnym ) oraz Faetonie (promieniującym i błyszczącym ) .

Rydwan Eos, różanopalcej jutrzenki, wynurzał się o świcie z fal Okeanosa ( Posejdona, Neptuna ) na wschodzie i kończył podróż w zachodnich jego odhłaniah.

726px-Jutrzenka

Otwierała „ wrota dnia” , Gwiezdne Drzwi dla światła, by jej brat Helios mógł wyruszyć w swoją codzienną drogę.

Rozpraszała mroki nocy, zwiastowała nadejście świetlistego dnia, ludziom i bogom.

Towarzyszył jej pojawianiu się na niebie często Fosforos ( Fosforus, Eosforos, Eosforus, Heosforos, Heosforus, Lucyfer, Gwiazda Poranna, Gwiazda Zaranna, Jutrzenka.) Lucifer” światłonośny”, „przynoszący światło” – uosobienie cudownej WENUS.

Eos i Wenus zwiastowały rozbłysk światła. Nadejście upragnionej energii życia.

Piękne oblicze młodej bogini jaśnieje rumieńcem zorzy porannej, a wśród szarych świtów jej wyrazista szata barwy szafranu. Szafran zwiastun wiosny z polem krokusów związany napełnia serce nowym narodzeniem.

Siostra tytanów Heliosa i Selene nie jedno serce zwiodła, sama wpadając w dziwną pułapkę. Pokochała Titanosa, wyprosiła u Dzeusa nieśmiertelność dla swego uczucia. Zapomniała że czas nie ubłagalnie dotyka. Nie poprosiła o uwolnienie ukochanego od Kronosa. Był wieczny lecz znikał z każdą chwilą. Cielesny wymiar stawał się dysharmonią nie do zniesienia pomiędzy kochankami.

570PX-~1

Eos różanopalca Bogini była i tak zmuszona do oddania swojej miłości w szpony czasu i przeznaczenia. Szafranowa szata i wieczne odradzanie pozostały, jednak pomimo danej nieśmiertelności ukochany odchodzi.

Klamrą dla tej opowieści może być podobny wątek w micie o Chironie, śmiertelnie ranionym lecz z darem wiecznego życia pozostaje ciągle w permamentnym odczuciu śmieci.

Arwena 1024x768

Druga opowieść przychodzaca to o Arwenie, Elfie, córce Elronda władcy Riwendaile. Ukochana Aragorna, któremu oddała życie wieczne lecz czasu to nie zmieniło.

imagesCA7JEQCG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s